تمرینات بدنسازی را ایستاده انجام دهیم یا نشسته؟

تمرینات بدنسازی یا بدن سازی را ایستاده انجام دهیم یا نشسته؟

اگر بدن انسان را بشناسید خواهید دید که برای ساعت‌ها بی حرکت ماندن طراحی نشده است. بسیاری از ما کارهای پشت میزی داریم، که همین طوری ساعت‌ها باعث می شود نشسته باشیم. اگر به باشگاه بدنسازی بدن سازی فیتنس بروید و باز آنجا هم به نشستن ادامه دهید، احتمالش می رود که به بیماری‌های متفاوتی دچار شوید!

تمرینات بدنسازی یا بدن سازی را ایستاده انجام دهیم یا نشسته؟

تمرینات بدنسازی یا بدن سازی را ایستاده انجام دهیم یا نشسته؟

وقتی زمان زیادی را به نشستن اختصاص دهید چه خواهد شد؟

عضلات باسنتان کش خواهند آمد، و دیگر آنطور که باید، کار نخواهند کرد.
عضلات جلویی ران شما،سفت می‌شوند و حتی ممکن است کوتاه شوند.
قوس طبیعی کمر شما، دایره‌ای شکل یا صاف می شود که هر دو برای سلامتی‌تان مضر است.
شانه‌های شما به سمت جلو خم می‌شوند (قوز می کنند)، عضلات قفسه سینه‌تان کوتاه می‌شوند و بالای کمرتان به سمت جلو گرد می شود.
تمام این ها بر خلاف حالت بدنی طبیعی شما هستند، بهمین دلیل است که توصیه می‌شود اگر کار اداری دارید، بصورت منظم بایستید و راه بروید.

اما حالا که در باشگاه بدنسازی بدن سازی فیتنس هستید، چرا به حالت نشسته که بر خلاف طبیعت بدن شماست ادامه دهید؟ هر چه زمان بیشتری را به نشستن بگذرانید، چه در باشگاه بدنسازی بدن سازی فیتنس و چه در زمان کار، اصطحلاک بدنتان بیشتر خواهد بود.

بعلاوه وقتی نشسته‌اید، عضلات مرکزی بدنتان مجبور نخواهند شد تا کار کنند. مثلا پرس سرشانه را در نظر بگیرید:

هنگامی که این تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس ) را در حالت ایستاده اجرا کنید، پاها و عضلات شکم شما بهمراه عضلات پایینی و بالایی کمرتان، سرشانه‌ها و بازوها، همگی با هم تعادل شما را حفظ می‌کنند.
هنگامی که این تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس ) را در حالت نشسته اجرا می‌کنید، دیگر وزنی بر روی پاهایتان نیست، و فشاری که روی کمرتان هست با تکیه بر صندلی مهار خواهد شد، و تنها بازوان و سرشانه‌ی شماست که کار می‌کند.
دیدید وقتی بایستید چقدر تمریناتتان موثرتر خواهد بود؟

حتی اگر هدف تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس ) مورد نظر، عضلات مرکزی و عضلات پایین کمرتان نباشد، تنها انجام تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس ) به صورت ایستاده بطور طبیعی آن عضلات را هم پرورش خواهد داد.

وقتی نشسته‌اید، بدنتان احتیاجی به فعال کردن عضلات مرکزی، باسن یا پاهایتان نمی‌بیند. در حقیقت صندلی، تمام فشار را متحمل می‌شود. پس در مجموع، عضلات پایین تنه‌تان غیر فعال می‌مانند.

اگر این تمرینات را زیاد تکرار کنید، ممکن است بدنتان فراموش کند که چطور باید عضلات پایین تنه‌تان را به کار می‌گرفته و به کاتابولیسم عضلات دچار شوید! اگر دوست دارید آخر داستانتان شیرین باشد، این، یکی از بدترین اتفاقاتی است که می‌تواند بیفتد.

نکته ی منفی دیگری که در مورد نشستن در باشگاه بدنسازی بدن سازی فیتنس وجود دارد این است که: تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس ) باعث خواهد شد تا ستون فقرات شما بهم فشرده شود. اگر بنشینید، فشار بیشتری بر ستون فقراتتان وارد خواهد آمد. شاید بنظر برسد که کمرتان در حالت راحتی قرار دارد، اما تمام فشار بر ستون فقرات شماست. و این احتمال آسیب دیدن کمرتان را چندین برابر خواهد کرد.

پس تمرینات نشسته را با تمرینات ایستاده جایگزین کنید:

بجای پرس سرشانه نشسته، آنرا بصورت ایستاده انجام دهید.
بجای دوچرخه ثابت، به سراغ الپتیکال (اسکی فضایی) یا تردمیل بروید.
بجای اینکه بنشینید و جلو بازو بزنید، بصورت ایستاده این حرکت را اجرا کنید.
اگر تمایل دارید تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس )تان تا اندازه‌ی ممکن موثرتر باشد، آنها را روی پاهایتان انجام دهید. هرچه زمان کمتری را به نشستن اختصاص دهید، بهتر خواهد بود، باور کنید!

نویسنده: پارس بی

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *