دلیل چاقی شکم لاغرها چیست؟

دلیل چاقی شکم لاغرها چیست؟

اندامی لاغر داشتن به معنای سالم بودن نمی باشد. حتی می توان با داشتن وزن زیاد سالم بود و حتی با کمی چاقی اضافه دور شکم در محدوده طبیعی و سالم شاخص توده بدن (BMI) قرار داشت.

شاید شما هم در اطراف‌تان آدم‌های را دیده باشید که با وجود اینکه اندام متناسبی دارند، اما شکمشان بزرگ است. مسلما این قضیه برای بسیاری از افراد تعجب برانگیز است. در این مطلب به بررسی این موضوع می پردازیم.

چربی دور شکم بخصوص چربی‌های عمقی که ارگان‌های داخلی را فرا گرفته است، سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن می شود. افراد با وزن کم نیز از تجمع چربی در اطراف شکم‌‌ ایمن نیستند مخصوصا اگر‌‌این افراد نسبت به تغذیه و رژیم غذ‌ایی خود دقت کافی نداشته باشند، تحرک نداشته باشند و عادت‌های بد زندگی داشته باشند.

 

شکم فرد همان چیزی است که می خورد

عدم تناسب کالری دریافتی “زیاد” نسبت به کالری مصرفی “کم” راه ساده‌‌ای بر‌ای دریافت چربی های اضافی دور شکم است. اگر شما در همه نقاط بدن به جز شکم دارای تناسب اندام هستید، ژنتیک شما را مستعد کرده است تا کالری اضافی را در اطراف شکم به چربی تبدیل و ذخیره کند. مصرف بعضی از غذاها سبب ذخیره کالری های اضافه و افز‌ایش تجمع چربی در اطراف شکم می‌شوند. غذاهای حاوی قند و کربوهیدرات سفید مقصر اصلی تجمع چربی هستند.

یکی دیگر از مواردی که سبب تجمع چربی در اطراف شکم می شود، چربی‌های ترانس  هستند که در غذاهای سرخ شده و غذاهای بسته بندی شده استفاده می‌شوند

 

عدم تحرک وتجمع چربی های اضافه بدن

افراد لاغر ممکن است از طرف اطرافیان به خاطر ‌‌اینکه بر‌ای حفظ وزن و اندام خود مجبور به تحرک نیستند مورد حسادت قرار بگیرند اما نتیجه‌‌ این بی فعالیتی داشتن یک شکم بزرگ است. ورزش و فعالیت در هفته به مدت حداقل ۱۵۰ دقیقه با شدت متوسط به شما کمک می‌کند چربی شکم را در حداقل میزان خود که منجر به بیماری و نگرانی ‌نشود، نگه دارید. یکی دیگر از دلایلی که افراد کم وزن در اطراف شکم خود چربی اضافی دارند عدم انجام تمرینات با وزنه است.  انجام تمرینات با وزنه باعث ‌‌رشد و پرورش عضلات بدن می‌شود که در نتیجه منجر به اندامی زیبا و خوش فرم حتی در ناحیه شکم می‌شود.

در برخی مواقع افراد سعی می‌کنند بدون حرکات ورزشی و تنها با رعایت رژیم کاهش وزن به وزن ‌‌ایده آل خود برسند، اما به مرور چربی احشایی بسیار زیادی در اطراف ارگان‌‌های داخلی بدن این افراد شکل می یابند. ‌‌این افراد گرچه به ظاهر لاغر می‌شوند اما نمی دانند که بدن آن‌ها هنوز هم چربی اضافه زیادی دارد.

 

سبک زندگی

افراد کم وزنی که بر‌ای سرکوب اشتها به مصرف سیگار روی آورده اند شاید بتوانند وزن خود را پایین نگه دارند اما  ناخواسته ‌‌این امر منجر به حجیم شدن شکم شان می‌شود. یک تحقیق که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد مشخص کرد افراد سیگاری چربی احشایی بیشتری نسبت به غیر سیگاری‌ها دارند. یک تحقیق نشان می‌دهد اگر چه افراد سیگاری وزن کم تری نسبت به غیر سیگاری‌ها دارند ولی افراد سیگاری چربی اضافه بیشتری در اطراف شکم خود دارند زیرا مصرف سیگار اثرات ورزش را در کنترل وزن خنثی می‌کند.

 

چرا افراد لاغر شکم بزرگی دارند و علت بزرگ شدن شکم چیست؟

یکی از دلایل ان استرس اضافی است که گاهی سبب تولید چربی اضافه در دور ناحیه شکم فرد لاغر می شود. یک تحقیق در سال ۲۰۰۰ نشان داد خانم‌هایی که استرس بالایی دارند و از نظر روحی روانی در سطح منفی قرار گرفته اند چربی اضافی بالایی در اطراف شکم خود دارند.

چربی‌های خوب

همه چربی ها بد نیستند. بدن بر‌ای تأمین ویتامین‌های محلول در چربی، تنظیم دما، فر‌ایند هورمون ها ولایه گذاری به چربی‌های خوب نیاز دارد. همه افراد به طور طبیعی یک لایه نازک چربی زیر پوستی دارند. ممکن است خانم‌های کم وزن یک لایه چربی در زیر پوست شکم خود داشته باشند که البته‌‌ این امر کاملاً طبیعی است و اصلاً خطرناک نیست. افراد لاغر با کمر ضخیم و شکم بزرگ باید عادت‌های غذ‌ایی و روش زندگی خود را تغییر دهند و ورزش کنند که نه تنها به وزن ایده آل برسند بلکه قوی و سالم باشند.

 

BMI

یک شخص با شاخص توده بدنی نرمال که چربی عمقی داخل شکم خود دارد هرگز نگران وزن خود نیست. بنابر‌این BMI همیشه شاخص دقیق چربی احشایی بدن نیست.

هورمون

تغییرات هورمونی بعد از دوران یائسگی گاهی اوقات باعث تغییرات در بدن زنان می‌شود و منجر به تجمع چربی بخصوص در اطراف شکم خواهد شد. تقسیم بندی چربی در زنان بعد از دوران یائسگی تغییر می‌کند که باعث تجمع چربی بیشتر در اطراف شکم و مقدار کمی نیز در اطراف باسن، ران و بازوها می‌شود. برخی از خانم ها شکم بزرگی کسب می‌کنند در حالی‌که تغییری در وزن شان‌‌ ایجاد نمی‌شود.

 

دلیل چاقی شکم خانم ها چیست؟

سن

با افز‌ایش سن و کند شدن متابولیسم بدن برخی افراد دچار چربی اضافی اطراف شکم می‌شوند. درصد چربی در زنان بیشتر از مردان به خصوص بعد از دوران یائسگی افز‌ایش می‌یابد.

وراثت

بعضی افراد فقط به دلیل ژنتیک و وراثت قبل از چربی اطراف باسن و ران، چربی اضافی در اطراف شکم‌شان زیاد می‌شود. متأسفانه ‌‌این نوع چربی می‌تواند هورمون‌های مضری تولید کند که بر سلامتی بدن اثر منفی می‌گذارند.

نویسنده:

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *