کاهش چربی شکم بانوان با دراز و نشست

کاهش چربی شکم بانوان با دراز و نشست

شاید شما هم به علّت تجمّع چربی در ناحیه‌های خاصّی از بدن خود برای مثال چربی شکم و پهلو، پشت بازو، باسن، داخل ران و… وقتی وارد باشگاه بدنسازی بدن سازی فیتنس می‌شوید، از مربی می‌خواهید که فقط تمریناتی را به شما بدهد که روی چربی این مناطق به طور مثال دراز و نشست برای کاهش چربی شکم تمرکز می‌کند. این باور که چربی یک ناحیه خاص بدن را می توان با تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس ) به صورت موضعی کاهش داد، به پژوهشی که در سال ۱۸۹۵ انجام شد برمی‌گردد. این پژوهش برای اولین بار ادّعا کرد که چربی در مناطقی که عضله فعّال است، به صورت موضعی کاهش می‌یابد، امّا تمامی تحقیقات بعدی تا به امروز به اشتباه بودن این ادّعا اذعان کرده‌اند. برای مثال تحقیقی در سال ۲۰۱۱ انجام شد و در آن تأثیر تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس ) دراز و نشست روی چربی شکم بررسی شد. آزمودنی‌ها به دو گروه تقسیم شدند: گروهی که هفت مدل دراز و نشست را در دو نوبت و در ده تکرار انجام دادند و گروه دیگری که هیچ ورزشی انجام ندادند. هر دو گروه به یک میزان کالری دریافت کردند. بعد از شش هفته نتیجه‌ای که به دست آمد، این بود: گروهی که تمرینات دراز و نشست را انجام دادند ‌نسبت به گروه دوم که تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس ) نکردند کاهش چربی چندانی را در ناحیه شکمی نشان ندادند!

62

بدن هر فردی بسته به ژنتیک، سن و جنس، چربی را در مناطق خاصّی ذخیره می‌کند. وقتی افراد به کاهش وزن و یا چربی سوز ی خود اقدام می‌کنند، بدن با ترتیب خاصّی چربی را از دست می‌دهد. این ترتیب در بدن هر شخص متفاوت است. به‌علاوه تحقیقات نشان داده است که تمرینات ممتد و با تکرار زیاد در ناحیه کمر می‌تواند باعث آسیب به دیسک بین مهره‌ای شود.

حال سوال من از شما این است: آیا شما هم برای از بین بردن چربی شکم‌ تان ساعت‌ها مشغول درازونشت می‌شوید؟

دست نگه دارید! شما با اینکار تنها زمان خود را از دست می دهید!

تحقیقات تا به امروز گزارش کردند که از بین رفتن چربی به صورت موضعی امکان‌پذیر نیست. انواع تمرینات درازونشت باعث تقویت عضلات شکم شما می‌شود اما در نهایت از چربی شکم شما کم نمی کند.

چربی بدن به طور یکنواخت از تمام نواحی گردآمدن چربی بدن شما مثل شکم، پهلو، ران، باسن بازو و صورت کم می‌شود و باز هم تکرار می کنم اولویت اینکه چربی از کدام ناحیه کم شود به ژنتیک شما وابسته است.

اما موضوع این است که برای کاهش چربی شکم در بدن که شما به دنبال آن هستید، باید کالری بیشتری بسوزانید و کالری کمتری دریافت کنید  پس بهتر است در برنامه تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس )ی خود به جای ساعت‌ها دراز و نشت از حرکاتی که باعث می‌شود شما کالری بیشتری بسوزانید مثل اسکوات، لانگز و سایر حرکات چند مفصلی استفاده کنید.

هدف من از نوشتن این مطلب آگاه ساختن شما از این موضوع است که داشتن شکمی صاف و بدون چربی تنها با انجام دراز و نشست امکان پذیر نیست. شما می‌توانید در برنامه هفتگی خود از انواع تمرینات درازونشست در تعدادی معقول به منظور تقویت عضلات این ناحیه بهره بگیرید اما نه با هدف کاهش چربی شکم!

داشتن شکم صاف یک رویا نیست، بلکه با انجام یک برنامه تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس )ی که کل بدن و به ویژه عضلات اصلی شما را هدف قرار می دهد (در این مدل برنامه ها چربی‌سوزی شما به شدت افزایش می‌یابد و شما کالری زیادی می سوزانید) و همچنین رعایت رژیم غذایی (درست غذا خوردن نه ایجاد محدودیت در خوردن) زیز نظر متخصصان می توانید به این مهم دست یابید.

 

نویسنده:

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *