اهمیت سردکردن بدن پس از ورزش

اهمیت سردکردن بدن پس از ورزش

هر جلسه‌ی تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس ) باید دارای بخشی برای سرد کردن بدن باشد. حتی اگر به ورزشی شدید مشغول باشید که ضربان قلب شما را افزایش داده و فشار سنگینی بر عضلاتتان وارد کرده است، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

سرد کردن بدن برای کاهش تدریجی ضربان قلب

برای اینکه سلامت بمانید، درست سرد کردن بدن، جزئی ضروری است. شما نباید پس از یک دویدن طولانی، دوچرخه سواری در شیب یا هر فعالیت دیگری که قلبتان را وادار کرده تا با سرعتی بالاتری خون را پمپاژ کند، ناگهان توقف کنید. نادیده گرفتن سرد کردن بدن در چنین مواقعی، می‌تواند به سرگیجه بینجامد. اما هنگامی که بدنتان را به درستی سرد کنید، به ادامه‌ی تنفس عادی بدنتان کمک خواهید کرد.

سرد کردن بدن برای کاهش درد عضلات

سرد کردن بدن همچنین به کاهش درد عضلات پس از تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس ) هم کمک می‌کند. نباید اجازه دهید که اسید لاکتیک و سموم، در عضلات شما لانه کنند! اگر پس از ورزشی شدید، بطور ناگهانی توقف کنید، شانس این اتفاق زیاد خواهد شد. بخش سرد کردن بدن در یک جلسه‌ی تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس )ی، کمک خواهد کرد تا بتدریج اسید لاکتیک و مواد ناخوشایند دیگر، از عضلاتتان دور شوند. و این اتفاق به کاهش درد عضلات پس از ورزش، کمک بسیاری خواهد کرد.

سردکردن بدن پس از ورزش

سردکردن بدن پس از ورزش

سرد کردن بدن و گردش خون

در کل، بخش سرد کردن بدن در انتهاب جلسه‌ی تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس ) شما، به گردش خون در سراسر بدن کمک خواهد کرد. این اتفاق برای حمل مواد مغذی مهم و اکسیژن، به عضلات و سلول‌های بدنتان اهمیت ویژه‌ای دارد، و می‌تواند به رشد و ترمیم عضلاتتان کمک ویژه‌ای کند.

طراحی پروسه‌ی سرد کردن بدن

هنگامی که می‌خواهید پروسه‌ی سرد کردن بدنتان را در یک جلسه‌ی تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس )ی طراحی کنید، باید بدانید که سطح فعالیتتان در آن چند دقیقه، باید به مراتب سبک‌تر از شدت اصل تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس ) باشد. مثلا اگر می‌دویدید، حالا باید تند پیاده روی کنید. اگر در سربالایی دوچرخه‌سواری می‌کردید، حالا باید با دوچرخه‌سواری در زمینی مسطح بدنتان را سرد کنید.

بخاطر داشته باشید که باید از تغییرات ناگهانی در شدت ورزشتان دوری کنید و به تدریج بدنتان را به حالتی که قبل از شروع تمرین ( ورزش – باشگاه – بدنسازی – بدن سازی – فیتنس ) داشته است، بازگردانید.

نویسنده:

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *