غذای اصلی ورزشکاران

غذای اصلی ورزشکاران

به طور ساده عضلات ما گوشت هستند بنابر این ما باید ماهیچه بخوریم تا ان را بدست اوریم.

انسان یک نیاز غذایی ضروری به امینو اسیدها دارد که همه انها با یک نسبت قابل توجه فقط در گوشت سایر جانوران و فراورده هایشان یافت میشود.امینو اسیدها ساختمان اصلی پروتئین میباشند انها هر چیز را در بدن شکل میدهند از DNA موجود در هر سلول زنده گرفته تا ماتریس بافتهای نرم بدن که آنها را کنترل میکند.
از این امینو اسیدها تقریبا ۹ تا برای بدن ضروری هستند و باید مصرف شوند چرا که بدن نمیتواند ان ها را از سایر مولکولها ایجاد کند.بنابر این انها باید در رژیم غذایی قرار گیرند.هرچند امینو اسیدهای ضروری در طبیعت یافت میشوند اما به ندرت به شکل کامل یافت میشوند و حتی نسبت انها در حد مطلوب نیست.

درست است  که مانند یک راهب بودایی،زنده ماندن با گیاهخواری امکانپذیر است ،اما اگر هدف شما افزودن به حجم عضلات  باشد با ید با این ریاضت ها خداحافظی کنید!کنید مطمئن باشید گیاهخواری تنها مقداری از امینو اسیدها را تامین میکند.

علم ثابت کرده  فقط گوشت (و نه گیاه)، به طور موثری نه تنها  نیاز انابولیک ورزشکاران را تامین میکند،بلکه آتش کاتابولیک انها را نیز فرومینشاند.
هرگز یک شخص پرورش اندام در کلاس جهانی نبوده است که یک گیاه خوار باشد.در حقیقت به جز بعضی دونده های مسیرهای استقامتی،من نمیتوانم ورزشکاری را به خاطر بیاورم که گیاه خوار بوده باشد!
گیاه خواران دوست دارند افرادی مانند کارل لوئیز ،هانک ارون و مایک تایسون را مثال بزنند اما انها همگی سالها بعد از موفقیتهای ورزشی خود به گیاه خواری روی اوردند. منابع دیگر نیز کمتر قابل توجه و یاغیر قابل اثبات بودند. و یا این رژیم را گرفته ولی خیلی دوام نیاوردند.
بر اساس تجربه من که با بسیاری از قهرمانان جهانی و المپیک کار کرده ام ,من یک گیاه خوار را در بین انها ندیدم!
اخیرا دوست عزیز من گیل ریس از تیم ادیداس که من را سالها پیش برای کار با اندره اغاسی معرفی کرده بود ، برای کمک به یک استعداد جدید در تنیس (که نامش باید مهم بماند) تماس گرفت. برای کسانی که نمیدانند  باید بگویم گیل یکی از مربیان برتر جهاندر پرورش اندام و ورزشهای قدرتی طی  سالهای گذشته بوده  است و در حال حاضر یک کپانی نو آور در زمینه تولید تجهیزات بدنسازی یا بدن سازی و پاورلیفتینگ به نام BILT رابه همراه آغاسی اداره میکند.
به هر ترتیب گیل از من خواست تا یک نگاهی به استعداد جوانی  که معتقد بود در اینده ای نزدیک در میان تنیس بازان برتر  جهان قرار میگیرد بیاندازم.در ابتدا مشکلی وجود نداشت  اما بعد از فشارهای بیش از حد مادرش و اینکه میخواست پسرش هم مثل او گیاه خوار شود به این خاطر که مادرش آرام شود وی نیز گیاه خوار شد
در نتیجه وی مرتبا مصدوم میشد و عملکرد درون زمین وی عذاب اور شده بود  گیل در متقاعد کردن مادرش در خصوص اینکه اشتباه میکند  نا موفق بود بنابر این گیل با یک پیش شرط برای وی حاضر به کار شد و ان ملاقات من برای یک ارزیابی کامل از شرایط پزشکی ، وضع مصدومیت و شرایط تغذیه بود.

چیزی که من یافتم این بود که این جوان  ، به دلیل کمبود استحکام در فیزیک بدنی علاوه بر اینکه افزایش احتمال صدمه را در آینده داشت ،دچار کمبودهای تغذیه ای و میکرو تغذیه ای بسیاری نیز در خون خود بود. در حقیقت کمبود ها ان قدر عمیق بودند که پیشنهاد من اجرای یک رژیم کامل غذایی شامل مصرف مقدار زیادی گوشت مقدار زیادی سبزیجات و مصرف زیاد مکمل های غذایی که در بدن وی کم هستند بود.

غذای اصلی ورزشکار

غذای اصلی ورزشکار

متاسفانه مادر وی اجازه مصرف رژیم غذایی من را نداد و همان رژیم قبلی را پیش گرفت!
بنابر این گیل نیز از کار با وی خودداری کرد و در نهایت این جوان  بعد از باختهای پشت سر هم ، مهارت و رنکینگ بالای خود را نیز از دست داد و هرگز به جایگاه قبلی خود برنگشت.
مادر وی قبول نمیکرد که چه دوست داشته باشیم یا نه, ما گوشت خوار هستیم
هرچند بسیاری از گیاه  خواران بتوانند با روش خود زنده بمانند اما برای ورزشکاران میتواند این میتواند به معنای پایان کار باشد!
بسیاری از گیاه خواران زنده ماندن را با پیشرفت کردن اشتباه میگیرند و فرض میکنند تنها به خاطر اینکه انها مدیریت کرده اند تا با یک روش گیاه خواری زنده بمانند به این معنی است که سایر افراد از یک فردی که تنها پیاده روی میکند تا یک ورزشکار و بدنساز که باید فراتر از مثلا فقط زنده ماندن بروند نیز میتوانند این گونه باشند!
به هر حال من یک شام ساده با استیک را خیلی بیشتر ترجیح میدهم. البته این به این معنی نیست که من اصلا اهل گیاه خواری نیستم در عین حال که گوشت میخورم در مقایسه با بعضی از گیاه خواران  حتی من گیاهان بیشتری مصرف میکنم . برای ورزشکاران و بدنسازان به دلیل اینکه رزیم غذایی با پروتئین بالا میتوان یبوست بیاورد، مصرف  سبزیجات  و فیبر برای اینکه سالم بمانند و حرکات روده شان عادی باشد لازم است.

بنابر این در کنار گوشت گاو که غذای اصلی است به همان مقدار من مقدار زیادی سبزیجات مصرف میکنم.در حقیقت هیچ چیزی ایجاد رضایت بیشتری ,نسبت به اینکه در خوردن گوشت گاو خوب پرخوری کنی برابری نمیکند.

اگرچه من فیله مینیون دوست دارم, در مقابل دنده گوساله یه مقدار بی مزه است. هر قصاب خوبی به شما میگوید که دنده نسبت به فیله چربی بیشتر و در نهایت مزه بیشتری دارد. اما در نهایت استیکی که برای من خیلی به یاد ماندنیست, استیکی هست که در توکیو در یک خانه ی استیک به نام Aragawa  خوردم. این رستوران نه تنها بهترین خانه ی استیک در ژاپن است, در حقیقت گران ترین رستوران جهان هم هست. در واقع موقعی سه تا میخورم که مهمان یک شرکت باشم که برای مشاوره مرا خواسته اند در غیر این صورت قیمت آن برای من وقتی خودم برم خیلی غیر معقول است! Aragawa فقط گوشت کوبه تازه و قابل اعتماد که از جزیره ی کوبه می آید را میقروشد.  هر حیوان بطور دستی انتخاب میشود و یک جدول که شجره نامه و اصل و نصب گاوی که دارید میخورید را در آن نوشته اند,در رستوران به شما میدهند. طبق سنتها این حیوانات با یک رژیم خاص تغذیه میشوند که شامل شراب برنج و لذت ماساژی است که توسط نگهدارندگان آنها بهشان داده میشود (گفته میشود که ماساژ باعث میشود که گوشت شان تردتر و برای کباب کردن بهتر شوند). خوردن استیک در Aragawa تقریبا یک تجربه وصف نشدنی است. البته من  مشکلی با امتحان کردن جای دیگه ندارم. ولی باید بگم استیکی که در جاهای دیگه دنیا خوردم در مقایسه با Aragawa هیچی نبوده اند. برای یک تجربه استیک که قابل دسترس باشد و لذتی که با آنجا قابل مقایسه باشد ولی از نظر قیمت مثل ان نباشد, من همبرگر گوشت کوبه بیست اونسی , رستوران Old Homestead واقع در خیابان نهم در شهر نیویورک را پیشنهاد میکنم. اگرچه استیک کوبه Aragawa  نمیشود ولی خوب ۵۰۰ دلار هم نیست!!

نویسنده:

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *